O mnie

Mira Jankowska

Opisanie siebie jest dla mnie dość trudne. Nie dlatego, że nie wiem, kim jestem, ale z powodu różnorodności mojego ja. Człowiek się zmienia. Cały czas przecież STAJEMY SIĘ sobą, więc trzeba ten opis uaktualniać. A zatem na świeżo obmyślawszy siebie stwierdzam, że…

CO MNIE KRĘCI I DLACZEGO?

Z zamiłowania jestem: a) nauczycielem – lubię się uczyć i uwielbiam tłumaczyć oraz b) artystką, bo cieszę się, gdy mogę wystąpić przed innymi. W dzieciństwie namiętnie uczyłam lalki i miśki, ale równie ochoczo występowałam ze skakanką wyłaniając się w domu zza zasłony. Wiesz, że już wtedy widać nasze predyspozycje?

Dziś obie te pasje realizuję edukując nas, dorosłych, w niestandardowy, bo zabawowo-rozrywkowy sposób, gdyż w głębi jestestwa pozostajemy dziećmi. Używam do tej pasji wszystkich możliwych narzędzi, dlatego owo występowanie bardzo mi w tym się przydaje.

To, co mnie kręci, to zdobywanie i popularyzowanie wiedzy o sobie, innych i o świecie naszych relacji, bo nieustannie w nich jesteśmy i możemy sprawiać, że dodają nam one chęci do życia zamiast ujmować. Jak to robić – jest dla mnie fascynującą  przygodą. Zależy mi też na tym, by z tej wiedzy w praktyce skorzystano, czyli by zrobić z niej użytek.

POPULARYZACJA WIEDZY O SZCZĘŚLIWYM ŻYCIU, CZYLI JAK TO ROBIĘ

MISTRZOWSKA AKADEMIA MIŁOŚCI (MAM)  Dla realizacji tego celu wymyśliłam własną uczelnię. MAM to nietypowy, acz skuteczny uniwersytet życia edukujący jakby mimochodem i czyniący nas – czeladników miłości, jej mistrzami. Miłość pojmuję tu kompleksowo: od eros po caritas. MAM to specyficzna uczelnia. Pomagamy bowiem kochać siebie i innych. Stwierdzono na setkach przypadków, że to działa! Wiek „studentów” nie gra roli, są tu i nastolatki, i seniorzy.

Sztandarową a jednocześnie autorską formą pracy Mistrzowskiej Akademii Miłości są multimedialne widowiska edukacyjno-rozrywkowe. To rodzaj edukacyjnego show. Łączą one elementy teatru, filmu, mini wywiadów ze zwykłymi-niezwykłymi ludźmi oraz wiedzę specjalistyczną podaną przez ekspertów z różnych dziedzin w lekki sposób z przeznaczeniem do wcielenia w życie od już. Ćwiczenia proponowane w trakcie spotkań służą praktykowaniu tej wiedzy od zaraz. W gronie ekspertów występujących na spotkaniach MAM znajdują się psycholodzy i psychiatrzy, socjolodzy i ekonomiści, przedsiębiorcy i mediatorzy rodzinni, coache, logicy i filozofowie oraz wielu innych znawców życia i jego meandrów. Nawet generał armii amerykańskiej, nasz przyjaciel. Ale robimy też inne działania, np. wykłady, warsztaty, szkolenia, audycje czy nagrania z widowisk. Tu więcej informacji mistrzowska.pl

MAM PRAXIS Instytut Praktycznych Umiejętności Społecznych   To kolejne dzieło z realizowanym tu Kursem Dobrych Relacji, gdzie wiedzę z widowisk i innych spotkań MAM przyswaja się i ćwiczy p r a k t y c z n i e, by stosować ją w życiu. W przyszłości powstanie też kolejny projekt skierowany do młodzieży, ale nie wszystko na raz…

LABOR  Sprawy społeczne zawsze mnie pociągały, dlatego kiedy doświadczyłam braku pracy (płatnej!), założyłam i prowadziłam Stowarzyszenie Integracji Świata Pracy LABOR. Dziś szczęśliwie zamknięte, a jego funkcję przejęła MAM.

MEDIA  Jestem też dziennikarką. Pracowałam w pismach Twój Styl i Ozon. Stworzyłam i prowadziłam jako redaktor naczelna dwa tytuły prasowe Dobry Magazyn i Fitness Duchowy. Współpracowałam przy powstawaniu TV PULS i prowadziłam w niej swój program. Tworzyłam autorskie cykle w Jedynce Polskiego Radia, Radiu Plus, Radiu Warszawa, a wcześniej w zjawiskowym Radiu Józef. Dziś w mediach częściej pojawiam się jako ekspert. Uważam je za fantastyczną możliwość dotarcia do szerokiego grona osób z bezcennym przekazem, że KAŻDY JEST COŚ WART i WARTO ŻYĆ Z PASJĄ I W PEŁNI. Dlatego też uruchomiłam vloga.

BACKGROUND, CZYLI ZAPLECZE

Pochodzę z cudnego Torunia. Tam skończyłam pierwsze studia – filologię polską na UMK. Z wykształcenia jestem też teologiem po UKSW oraz absolwentką mediolańskich studiów typu MBA w Master in Comunicazione w Marketing Pubblitalia’80. Studiowałam także podyplomowo Zarządzanie Ludźmi w Firmie (Koźmiński) oraz Psychoterapię chrześcijańską w Studium Psychoterapii (SPCh). W nurt dziennikarski wciągnęła mnie Szkoła Dziennikarska tygodnika Polityka. Pracowałam krótko jako nauczycielka (!), potem dłużej jako konsultant we włoskiej spółce doradztwa gospodarczego.

CO MNIE ROZWIJA?

Porządkowanie w głowie jest niesłychanie rozwijające – życzę każdemu, niezależnie od wieku. To wielki przywilej. W 2019 roku skończyłam studia doktoranckie na UKSW i uzyskałam stopień doktora nauk teologicznych. Doświadczenia z Mistrzowskiej Akademii Miłości zostały opisane w doktoracie i spożytkowane praktycznie.

Czas studiów w wieku dojrzałym był dla mnie okazją do uporządkowania myślenia oraz szansą na wiele podróży, zwłaszcza zagranicznych. Jako że ciekawi mnie człowiek (kim jest, jak myśli i działa, co uznaje za sens i napęd do życia), zatem możliwość poznawania ludzi odmiennych kultur, zaprzyjaźniania się z niektórymi, życia ich życiem w ich środowisku uznaję za wielki prezent od Boga. Tak było nie tylko w Europie czy USA, gdzie człowiek żyje według zasad zachodniej kultury, ale także w Nepalu czy w Indonezji. I choć czasem nie były to długie pobyty, to zażyłość i tęsknota za ludźmi i miejscami pozostają.

CO ROBIĘ AKTUALNIE?

MENTORING  Coraz intensywniej towarzyszę ludziom w ich zmaganiach życiowych, zwłaszcza poprzez mentoring. To rodzaj rozmowy na Twój temat.

WARSZTATY  Prowadzę wykłady i warsztaty np. Jak przestać się bać i zacząć żyć na nowo?  (zwłaszcza w Uzdrowisku Uniejów Park) czy Nieodgadniona, czyli jak rozwijać kobiecość (Warszawa), a także inne.

SESJE FOTOGRAFICZNE  Fotografuję też kobiety, takie jak Ty, „dziewczyny z sąsiedztwa”. Znawcy mówią, że to rodzaj fotografii terapeutycznej. I mają rację. Moje zdjęcia leczą. Patrzę na człowieka oczami Stwórcy, czyli z miłością. Dlatego widzę w Was tyle piękna.

„KOCHAM”  Napisałam też niedużą, ale wartościową książkę KOCHAM! Jak Mistrzowska Akademia Miłości zmieniła mi życie? Mam zamiar podjąć się kolejnej, ale sza! To niespodzianka.

Formy mojej aktywności opisuję w odrębnych zakładkach.

Niezmiennie też jestem zafascynowana nauką. Współpracuję z Fundacją En Arche, której misją jest wspieranie i rozwój nauki, szczególnie w kwestiach pochodzenia Wszechświata i życia na Ziemi, zwłaszcza człowieka. Fascynujące przedsięwzięcie. Przeprowadzam niezwykle ciekawe rozmowy z naukowcami. Są dostępne w formie podcastów na FB fundacji.

PRYWATNIE

Jestem fascynatką życia, zauroczoną człowiekiem, jego możliwościami i efektami zmian, jakie decyduje się on wprowadzać w życiu własnym i w społeczności, w której żyje.  Uważam, że porażki i cierpienia, choć uciążliwe, są szansą na rozwój. To, co jest naszym największym brakiem lub przegraną – przerobione i zintegrowane – staje się skarbem i źródłem mocy. W konsekwencji wyciska na nas takie piętno, że często to właśnie określa naszą misję życiową. W takim ujęciu każdy ma szansę i wszystko ma wartość.

Wiem, że takie podejście do siebie i filozofia życia nie jest właściwa tylko mnie. Ma ona bowiem wielu (utajonych) zwolenników.

Zatem witaj na moim MiraVlogu i sprawdź, że ŻYCIE JEST PIĘKNE!