O mnie

Mira Jankowska

Opisanie siebie jest dla mnie dość trudne. Nie dlatego, że nie wiem, kim jestem, ale z powodu różnorodności mojego ja. 🙂 Wiecie, człowiek się zmienia. Cały czas przecież STAJEMY SIĘ sobą, więc trzeba ten opis uaktualniać. A zatem na świeżo obmyślawszy siebie stwierdzam, że…

 

CO MNIE KRĘCI I DLACZEGO?

Z zamiłowania jestem: a) belfrem – lubię się uczyć i uwielbiam tłumaczyć oraz b) artystką, bo cieszę się, gdy mogę wystąpić przed innymi. W dzieciństwie namiętnie uczyłam lalki i miśki, ale równie ochoczo występowałam ze skakanką wyłaniając się w domu zza zasłony. Wiesz, że już wtedy widać nasze predyspozycje? Ty co robiłeś/aś?

Dziś obie te pasje realizuję edukując nas, dorosłych, w niestandardowy, bo zabawowo-rozrywkowy sposób, gdyż w głębi jestestwa pozostajemy dziećmi. Używam do tej pasji wszystkich możliwych narzędzi, dlatego owo występowanie bardzo mi w tym się przydaje.

To, co mnie kręci, to zdobywanie i popularyzowanie wiedzy o sobie, innych i o świecie naszych relacji, bo nieustannie w nich jesteśmy i możemy sprawiać, że dodają nam one chęci do życia zamiast ujmować. Jak to robić – jest dla mnie fascynującą  przygodą. Zależy mi też na tym, by z tej wiedzy w praktyce skorzystano, czyli by zrobić z niej użytek.

 

POPULARYZACJA WIEDZY O SZCZĘŚLIWYM ŻYCIU, CZYLI JAK TO ROBIĘ

  1. Własna uczelnia – dla realizacji tego celu wymyśliłam MISTRZOWSKĄ AKADEMIĘ MIŁOŚCI, w skrócie MAM. To nietypowy, acz skuteczny uniwersytet życia edukujący jakby mimochodem i czyniący nas – czeladników miłości, jej mistrzami. Miłość pojmuję tu kompleksowo: od eros po caritas. MAM to specyficzna uczelnia. Pomagamy bowiem kochać siebie i innych. Stwierdzono na setkach przypadków, że TO DZIAŁA! Wiek „studentów” nie gra roli, są tu i nastolatki, i seniorzy. Sztandarową a jednocześnie autorską formą pracy Mistrzowskiej Akademii Miłości są multimedialne widowiska edukacyjno-rozrywkowe. To rodzaj edukacyjnego show, gdyż łączą one elementy teatru, filmu, mini wywiadów ze zwykłymi-niezwykłymi ludźmi oraz wiedzę specjalistyczną podaną w lekki sposób z przeznaczeniem do wcielenia w życie od już. Ćwiczenia proponowane w trakcie spotkań służą praktykowaniu tej wiedzy od zaraz. W gronie ekspertów występujących na spotkaniach MAM znajdują się psycholodzy i psychiatrzy, socjolodzy i ekonomiści, przedsiębiorcy i mediatorzy rodzinni, coache, logicy i filozofowie oraz wielu innych znawców życia i jego meandrów. Ale robimy też inne działania, np. warsztaty, audycje czy nagrania z widowisk. mistrzowska.pl
  2. Instytut Praktycznych Umiejętności Społecznych MAM PRAXIS To kolejne dzieło z realizowanym tu Kursem Dobrych Relacji, gdzie wiedzę z widowisk i innych spotkań MAM przyswaja się i ćwiczy p r a k t y c z n i e, by stosować ją w życiu. W przyszłości powstanie też kolejny projekt skierowany do młodzieży, ale nie wszystko na raz…
  3. NGO Sprawy społeczne zawsze mnie pociągały, dlatego kiedy doświadczyłam braku pracy (płatnej!), założyłam i prowadziłam Stowarzyszenie Integracji Świata Pracy LABOR. Dziś szczęśliwie zamknięte, a jego funkcję przejęła MAM.
  4. Media Jestem też dziennikarką, m. in. Twój Styl, Ozon. Stworzyłam i prowadziłam jako naczelna dwa tytuły prasowe Dobry Magazyn i Fitness Duchowy. Współtworzyłam Telewizję Familijną (TV PULS). Tworzyłam autorskie cykle w Radiu Plus, Radiu Warszawa, a wcześniej w Radiu Józef. Obecnie współpracuję Jedynką Polskiego Radia (Damska Torebka i in.). Doświadczenia telewizyjne też nie są mi obce. Dziś częściej się tam jednak pojawiam jako komentator i publicystka niż autorka. Media, które lubię z wzajemnością, uważam za fantastyczną możliwość dotarcia do szerokiego grona osób z bezcennym przekazem, że KAŻDY JEST COŚ WART i WARTO ŻYĆ Z PASJĄ I W PEŁNI. Dlatego uruchomiłam vloga!

 

BACKGROUND, CZYLI ZAPLECZE

Pochodzę z cudnego Torunia. Tam skończyłam pierwsze studia – filologię polską (UMK). Z wykształcenia jestem też teologiem (UKSW) oraz absolwentką mediolańskiej MBA Master in Comunicazione w Marketing Pubblitalia’80. Studiowałam także podyplomowo Zarządzanie Ludźmi w Firmie (Koźmiński) oraz Psychoterapię chrześcijańską w Studium Psychoterapii (SPCh). W nurt dziennikarski wciągnęła mnie Szkoła Dziennikarska tygodnika Polityka. Pracowałam krótko jako nauczycielka (!), potem dłużej jako konsultant we włoskiej spółce doradztwa gospodarczego.

Obecnie jestem zafascynowana nauką i moimi studiami doktoranckimi (teologia stosowana na UKSW). Porządkowanie w głowie jest niesłychanie rozwijające – życzę każdemu, niezależnie od wieku. A poza tym to mega przywilej! Moje doświadczenia z Mistrzowskiej Akademii Miłości będą opisane w doktoracie i spożytkowane praktycznie, mam nadzieję.

 

PRYWATNIE

Jestem fascynatką życia, zauroczoną człowiekiem, jego możliwościami i efektami zmian, jakie decyduje się on wprowadzać w życiu własnym i w społeczności, w której żyje.  Uważam, że porażki i cierpienia, choć uciążliwe, są szansą na rozwój. To, co jest naszym największym brakiem lub przegraną – przerobione i zintegrowane – staje się skarbem i źródłem mocy. W konsekwencji wyciska na nas takie piętno, że często to właśnie określa naszą misję życiową. W takim ujęciu każdy ma szansę i wszystko ma wartość.

Wiem, że takie podejście do siebie i filozofia życia nie jest właściwa tylko mnie. Ma ona bowiem wielu (utajonych) zwolenników. Zatem witaj na moim MiraVlogu i sprawdź, że ŻYCIE JEST PIĘKNE!